Pozemek můžete oplotit pletivem, dřevem, cihlovou zdí, kovovou konstrukcí – možností je celá řada a každá z nich vyžaduje přesný postup práce a nezanedbatelnou finanční částku. Jedním z moderních řešení, které výrazně usnadní práci a starosti, jsou betonové ploty.
Jak se staví betonový plot
Betonové ploty Brno se staví podobně, jako hradba z cihel, ovšem s tím rozdílem, že k tomu není zapotřebí žádná pojivová směs. Jednotlivé díly do sebe zapadají jako jedna velká skládačka. Nejprve se vztyčí opěrné svislé sloupky, v nich se nachází zářezy, do kterých se pak vsazují kolmé přepážky. Každá z nich je široká 50 cm a podle toho se také vyměřuje výška oplocení, většinou bývá dva metry nebo 150 cm. Maximální výška se doporučuje do 250 cm, vyšší hradba by nebyla dostatečně stabilní a nemusela by odolávat poryvům větru.
Na první pohled se může zdát, že jde o technické řešení sice důmyslné, ale takové, od něhož nelze očekávat dlouhodobou odolnost vůči povětrnostním vlivům, a že beton se brzy začne drolit a po první mrazivé zimě se rozpadne. Není tomu tak, životnost dobře postavené, ukotvené a zajištěné konstrukce se odhaduje na 40 let. Ve skutečnosti jde o železobeton s ocelovou výztuží, betonová směs podléhá schvalovacímu řízení a je certifikována pro venkovní použití v běžném rozsahu teplot od -35 do + 40 stupňů Celsia. Není tedy nutné přemýšlet nad tím, jak dlouho nám vydrží, ale pozornost bychom měli obrátit spíše na jeho vzhled. Jak jej sladit s okolím, aby nekazil estetický dojem, aby poskytoval dostatečné soukromí a chránil nás před hlukem a prachem z ulice.
Doplňte jej rostlinami
Betonové přepážky a sloupky jsou samonosné a mohou přepažit jakýkoli pozemek. Otázkou pak zůstává, zda se spokojíme s jejich vizáží, anebo je doplníme živoucími rostlinami. Můžeme se inspirovat některými hotovými projekty, kde se v popředí objevují ovocné zákrsky, jehličnaté keře, azalky či rododendrony, případně některá z variant pravidelně udržovaného živého plotu.