Příslušenství k bazénům existuje celá řada, tím nejzákladnějším je filtrační okruh s pohonnou jednotkou – elektromotorem s čerpadlem, které spolu s prostředky bazénové desinfekce zajišťují potřebnou čistotu vody. Kombinace těchto chemických a mechanických čistidel však vyžaduje k sobě ještě jednoho zásadního pomocníka, bez něhož by očista bazénové vody nebyla kompletní – bazénový vysavač.
Co rozhoduje při výběru vysavače
Funkčnost – předně bychom měli zdůraznit, že všechny typy těchto výrobků jsou koncipovány tak, aby byly plně funkční, a že z tohoto hlediska nejde v žádné kategorii o podřadný výrobek. V tomto směru jsou méně výhodné pouze poloautomatické mechanismy, které provádí po dně bazénu náhodný pohyb, a není nikdy stoprocentně zaručeno, že se dostanou úplně všude. Robotické stroje to však dovedou a u těch ručních to pak záleží na lidské obsluze. Efektivita odsávání nečistot je ovšem u všech typů výrobků přibližně stejná.
Cena – máte-li dostatek finančních prostředků pro investici do bazénového příslušenství, pak se vyplácí robotický stroj. Má svůj vlastní nezávislý filtrační okruh a lze jej uvést do činnosti třeba i přes noc, aby mezitím, co spíme, připravil nádrž k ranní koupeli. A naopak, chcete-li ušetřit, zakoupením ručního vysavače bazénu neprohloupíte, zvládnete s ním vyčistit stěny i dno bazénu stejně jako s těmi nejdražšími systémy. Poloautomatický stroj se připojuje k bazénové filtraci, ale zas nevyžaduje přímou lidskou obsluhu.
Námaha, práce, čas a energie – z hlediska fyzické námahy a vynaloženého času je pochopitelně nejnáročnější ruční vysavač, ale musíte se na celou věc dívat ze dvou odlišných úhlů. Máte-li menší nádrž, a nejedná se zrovna o klasický plavecký bazén s osmi drahami, je fyzická práce s teleskopickým nástavcem spíše ku prospěchu vaší kondici. A v dnešní době nám přiměřený pohyb obvykle schází, takže občasné odsávání nečistot můžete spojit s posilováním a zpevněním břišních a zádových svalů a propojit příjemné s užitečným, aniž byste museli docházet do posilovny.