Jak jsme na tom s úspory a šetřením? Říká se, že by každý dospělý člověk měl mít rezervu ve výši trojnásobku platu. Budeme tedy říkat, že by každý z nás měl mít úspory od 60 000 CZK výše. Pokud touto rezervou ještě nedisponujete, doporučujeme Vám šetřit a peníze si odkládat stranou.
A kam je to tedy to „stranou“? Pokud už Vaši finanční rezervu máte nebo jiné úspory, kde je máte uložené? Máte je snad doma pod kobercem, v šuplíku nebo Vám leží uložené na běžném účtu nebo jste využili termínovaného vkladu, atd.? Možností je nesčetně.
Nejdříve bychom Vám chtěli říct, že nejméně výhodné a praktické je mít peníze uložené na svém běžném účtu s ostatními penězi, s ostatními příjmy a výdaji. Na běžný účet by nám měla přicházet naše mzda a další příjmy, poté bychom z něj měli zaplatit všechny naše měsíční a denní výdaje, můžeme si tam nechat nějaký obnos pro platby kartou, ale úspory bychom měli převést někam jinam. Kam?
Kam Češi nejčastěji investují své úspory?
· spořicí účty
· penzijní připojištění
· penzijní spoření
· životní pojistka
· stavební spoření
· běžný účet
· investice v bance
· investice mimo banku
· doma v šuplíku, pod kobercem
· termínovaný vklad
Toto jsou nejčastější způsoby, jakými Češi ukládají své peníze. Pokud máte vyšší obnos peněz, o kterém víte, že ho v nejbližší době nebudete potřebovat, můžete použít termínovaný vklad s vyšší úrokovou sazbou. Pokud byste raději věděli, že s penězi můžete kdykoliv nakládat podle svého uvážení, zvolte si raději spořicí účet s nižší úrokovou sazbou. Také si můžete nechat poradit v bance a můžete investovat. Pokud myslíte na svou budoucnost, bezpečí nebo byste rádi jednou postavili domeček, vyberte si nějaký druh pojištění, připojištění nebo spoření.
Rozhodně Vás ale prosíme, abyste neměli své peníze jen tak položené v hotovosti doma v šuplíku nebo abyste je neměli na běžném účtu spolu s ostatními penězi na běžné výdaje.