Nejprve je třeba si říci, co to vrhací nože jsou a čím se liší od těch ostatních. Jedná se o speciálně tvarovaný nůž, jehož aerodynamické vlastnosti umožňují, aby při vrhnutí neztrácel díky odporu vzduchu tolik na rychlosti a díky tomu se do cíle zabodl s větší silou a razancí. To umožnilo zlikvidovat nepřítele ještě předtím, než se k vám přiblížil natolik, aby vám mohl ublížit.
Na první pohled se tedy zdá, že zde máme prakticky pouze výhody – koneckonců se tím můžeme vyhnout přímému souboji. Navíc ačkoliv jeho hlavní předností je možnost jej vrhat, lze jej použít také jako klasickou sečnou či bodnou zbraň pro boj zblízka. Nemluvě o tom, že zastane i klasické kuchyňské práce, jako kterýkoliv jiný nůž.
Proč tedy není více používán? Vzhledem k tomu, že se jedná o relativně moderní vynález, je jasné, že ve starověku ani středověku jej takovýmto způsobem nepoužívali. Z jakého důvodu? Koneckonců je to jeden z logických způsobů použití tohoto nástroje v případě ohrožení a lze jen těžko věřit, že to nikdo nezkusil. Z jakého důvodu se tedy v té době tento způsob použití neujal?
Abychom to pochopili, musíme si uvědomit jednu věc. Pokud je to naše jediná zbraň, jejím vrhnutím se o ni připravíme. A to v případě, že proti nám stojí více útočníků, rozhodně není dobrý nápad. A stejně jako dnes, i tehdy málokdy přepadal jen jeden člověk. Vždy byli alespoň dva. Zbavení se zbraně tedy nebyl dobrý nápad.
Pokud jde o starověk, či dobu antiky, tak tehdy byl běžnou vrhací zbraní oštěp či kopí. Na rozdíl od nože doletěl dál, prorazil cíl s větší silou a umožňoval větší přesnost. Není se tedy čemu divit, že byl používán hlavně on.
Co se tedy stalo, že v současné době je tento typ zbraní běžně používán například v armádě? Především lepší porozumění ergonomice a aerodynamice pomohlo ke konstrukci vrhacích nožů s mnohem lepšími vlastnostmi, které letěly déle a do cíle se zabodly s větší silou. Navíc je třeba si uvědomit, že typicky voják u sebe nenosí pouze jednu zbraň, nýbrž jich má u sebe více.
Na závěr ještě jedna poznámka. Všimli jste si ve filmech, že hrdina hodí nožem, ten se ve vzduchu otáčí, aby se potom bezchybně zabodl do cíle? Tak to rozhodně není nejlepší způsob hodu. Na plátně to sice vypadá skvěle, ve skutečnosti však nelze odhadnout, ve které fázi letu zasáhne cíl – klidně jej může pouze klepnout rukojetí! Jeho použití navíc vyžaduje trénink, který většina z nás nemá. Proto jej ponechme profesionálům a filmovým hrdinům. Ti vědí, jak je správě použít.