Okuste něco vskutku originálního!
Bůček na asijský způsob
menší bůček
jarní cibule nebo šalotka
sojová omáčka
(rýžové víno)
sůl, mletý pepř
mletý kardamom, skořice, zázvor, bobkový list, badyán
dva stroužky česneku
Na bůčku nakrojíte kůži do mřížky, lehce osolíte a opepříte.
Na pánvi (používám takovou, která se dá dát do trouby) rozpálíte olej, rychle zatáhnete maso z obou stran, nejdříve kůží dolů. Zatažené maso dáte stranou. Do pánve po mase dáte restovat nakrájenou jarní cibulku, přidáte utřený česnek, bobkový list, lžičku mletého zázvoru, špetku skořice, špetku kardamomu a badyán. Badyánu nedávejte moc, chuť je pak příliš „pendreková“, já dávám jen půlku růžice. Nakonec přisypte trošku cukru, který nechte zkaramelizovat. Zalijete trochou vody, sojovou omáčkou, můžete přidat kapku rýžového vína. Necháte probublat. Pak do pánve se šťávou vrátíte maso a pečete ho na 170°C zhruba dvě hodiny. Po upečení můžete přecedit šťávu přes dětskou plenku a zjemnit ji kouskem másla.
Dobře, tenhle lehce orientální bůček my krájíme na kousky, ještě chvilku pečeme na pánvi a podáváme s uvařenými rýžovými nudlemi, přelitými kořeněným výpekem a „wokovanými s čerstvou nebo mraženou zeleninou (hrášek, paprika, brokolice, zelí). Pak se ještě nasmějeme při jídle s hůlkami v ruce.
Ale klidně snese klasicky zpracované zelí a český knedlík, takže přidám recept na takové maličké nekynuté knedlíky:
Rychlé nekynuté knedlíky
3 housky nebo rohlíky
hrnek mléka
1 vejce
bylinky
kousek špeku
sůl
polohrubá mouka dle potřeby
Nakrájené starší pečivo přelijete mlékem rozmíchaným s vajíčkem, přisypete nějaké sušené bylinky (petrželku), najemno nakrájený špek, sůl a polohrubou mouku v takovém množství, aby vzniklo nelepivé, ale přesto ne příliš tuhé těsto. Půl hodinky necháte v lednici odpočinout. Ve velkém hrnci přivedete vodu k varu, navlhčenýma rukama uplácáte z těsta dva malé podlouhlé válečky a vaříte je ve vodě z každé strany 10 minut.