Někteří o OLED displeji mluví jako o displeji, který v příštích letech ovládne trh. A to i přes některé jeho nedostatky. V některých parametrech na LCD prostě nemá. Jiní naopak nedají na LCD dopustit, ačkoliv v některých specifikacích zatím OLED displejům konkurovat nemůže.
OLED displeje už nejsou v plenkách. Dosahují teď puberty, důležitého období v jejich vývoji.
Najdeme je v nejrůznějších aplikacích. Různé druhy OLED displejů jsou používány v telefonech, MP3 přehrávačích, PCs, televizích, navigacích, chytrých hodinkách nebo laptopech.
Výrobci telefonů je instalují do svých TOP chytrých telefonů. Apple nedávno představil iPhony XS a XS Max, ve kterých OLED nechybí.
Princip funkce
OLED je zkratka z anglické Organic Light Emitting Diode. V překladu to znamená Organická Světlo Emitující dioda.
Právě organický materiál je základním prvkem celé technologie.
Představme si sendvič z několika vrstev. Po krajích jsou elektrody. Anoda je vrstva nejdál od našeho oka, naopak katoda nejblíže. Uvnitř se nachází minimálně další dvě vrstvy a ty jsou vyrobeny ze zmiňovaného organického podkladu. Organická vrstva nad anodou je vrstva vodivá. Organická vrstva pod katodou je vrstva emisní tedy vyzařující.
Po připojení napájení na krajní vrstvy, anodu a katodu, posílá napájecí zdroj elektrony katodě a kladné díry anodě. Vodivá vrstva získává kladný náboj. Vyzařující vrstva dostává záporný náboj. Přichází na řadu další významná akce. Díry opouští vodivou vrstvu a přesouvají se do emisní vrstvy, kde se střetávají s elektrony. Onen střet se označuje jako rekombinace. Elektron a díra zaniknou, čímž se uvolní energie v podobě světla.
Výhody OLED displejů
– Každý obrazový bod dokáže svítit sám o sobě. To je zásadní rozdíl oproti LCD, kde je nutná podsvěcovací vrstva. Výhodný je tento fakt při zobrazování černé. Zatímco u OLED displejů se pixel prostě vypne a je černo, tak u LCD je aktivní podsvícení, které černou degraduje na šedou. Díky tomu dosahuje OLED lepšího kontrastu.
– Struktura OLED displejů se vyznačuje tenkostí, lehkostí i možnou ohebností.
– Pozorovací úhly jsou skvělé, protože pixely jsou oku téměř nadosah na povrchu displeje.
Nevýhody OLED displejů
– Dražší výroba displejů v porovnání s LCD.
– Otázkou je životnost obrazovek.
– Problémem je zachování intenzity barev